Jums ir jautājumi?
Jautājiet mums!
+371 67232211
info@laks.lv
latviski
по русски

16.08.2013

Intervija ar Dzelzceļnieks KS valdes priekšsēdētāju O.Kazačkovu

Krājaizdevu sabiedrības Dzelzceļnieks KS valdes priekšsēdētāja Olga Kazačkova palīdz rast atbildes uz jautājumiem, kas ir saistīti ar eiro ieviešanu, atbildību, kas jāizvērtē aizņemoties naudu un citiem jautājumiem.

Jau ilgāku laiku sabiedrība tiek informēta par pāreju uz eiro. Jūsu skatījumā galvenais, kas būtu jāzina par jauno valūtu?
Sākot no eiro ieviešanas datuma, eiro banknotes un monētas kļūs par likumīgu maksāšanas līdzekli Latvijā. Latu banknotes un monētas pakāpeniski tiks izņemtas no apgrozības un aizstātas ar eiro. Pēc eiro ieviešanas paredzēts divas nedēļas ilgs eiro un latu apgrozības periods, tas nozīme, ka  visās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās Jūs varēsiet maksāt gan latos, gan eiro, bet naudas atlikumu izdos tikai eirovalūtā.

Skaidru naudas latus pret eiro bez komisijas būs iespējams apmainīt:

  • trīs mēnešus - 302 Latvijas pasta nodaļās (līdz 2014.gada 31.martam);
  • sešus mēnešus – visās komercbankās (līdz 2014.gada 30.jūnijām);
  • neierobežotu laiku – Latvijas Bankā.

Kas notiks ar latiem, kas glabājās banku kontos 2014. gada 1. janvārī? Vai bankas ir tiesīgas prasīt samaksu par konvertāciju?
Naudas maiņa banku un krājaizdevu sabiedrību kontos notiks naktī uz 1. janvāri automātiski, tas bez maksas notiks pēc oficiālā fiksētā kursa (1 eiro – 0,702804 lati).

Vai šobrīd Jūsu klienti interesējas par procesu kā notiks pāreja uz eiro? Ja jā, tad kas ir tas, kas viņus satrauc visvairāk?
Protams, mūsu krājaizdevu sabiedrības biedri izrāda interesi par pareju uz eiro. Pārsvarā cilvēki interesējas par to, kas notiks ar kredītu un noguldījumu procentu likmēm, vai mainīsies līgumu nosacījumi, vai 1. janvārī būs nepieciešams pārformēt līgumus utt.

Kas notiks ar kredītiem, depozītiem un to procentu likmēm latos?
Uz visiem latu kredītu, noguldījumu un citiem līgumiem, kas noslēgti līdz pārejai uz eiro tiks attiecināts līgumu nepārtrauktības princips, kas nosaka, ka līgums paliek spēkā saskaņā ar iepriekš noslēgtajiem nosacījumiem un valūta tiek konvertēta pēc fiksētā kursa 0.702804. Tas nozīmē, ka līgumi nav jāpārslēdz – tie paliks spēkā ar tādiem pašiem nosacījumiem, un valūta tiks konvertēta pēc oficiālā fiksētā kursa.

Kas notiks ar tiem cilvēkiem, kas ir ņēmuši kredītus latos?
Kredīta līgums paliek spēkā saskaņā ar iepriekš noslēgtajiem nosacījumiem, līgumu nevajadzēs grozīt vai aizstāt ar jaunu. Summas tiks automātiski pārrēķinātas eiro pēc pārejas kursa 0.702804.
Tajā pat laikā klientam un kreditējošai iestādei ir iespējams vienoties par līguma nosacījumu pārskatīšanu gadījumā, ja procentu likmes nacionālajā valūtā un eiro ievērojami atšķiras.

Šobrīd izdevīgākā situācijā būs tie, kas ņēmuši kredītus latos vai tie kas eiro? Kāda procentu likme tiks piemērota kredītu un noguldījumu līgumiem pēc eiro ieviešanas?
Latu kredīti ar mainīgu procentu likmi, pārejot uz eiro, kļūs nedaudz lētāki. Kredīta likmi veido mainīgā daļa un bankas pievienotā likme. Eiro mainīgās likmes jeb EURIBOR ir zemākas nekā latu likmes RIGIBOR. Piemēram, šobrīd 6 mēnešu EURIBOR likme ir 0.34%, bet RIGIBOR – 0.58%. RIGIBOR likmes pie pārejas tiks automātiski pārvērstas EURIBOR likmēs – tātad samazināsies.

Kas vēl ir noteikti jāņem vērā/jāzina par pāreju uz eiro?
Atcerieties – ja skaidrā naudā vienā reizē vēlēsieties apmainīt vairāk nekā 3 000 latu, bankas un Latvijas Pasts būs tiesīgi noteikt personas pienākumu ne vairāk kā trīs darba dienas iepriekš pieteikt apmaiņas veikšanu. Tāpat svarīgi zināt, ka, veicot liela apjoma darījumus ar skaidru naudu, bankas un Latvijas Pasts ir tiesīgi pieprasīt uzrādīt pasi vai personas apliecību (ID karti).

Pārejot uz eiro tīri psiholoģiski cilvēkam var likties, ka viņam būs vairāk naudas, jo ja līdz šim saņēma, piemēram, 400 Ls tad tagad saņems 569 eiro. Kā neapjukt pie šīs valūtas maiņas?
Lats ir nomināli vērtīgāka valūta par eiro, tātad gan ieņēmumi - algas, pensijas un citi - gan cenas eiro skaitliski būs lielākas. Lai iedzīvotājiem būtu vieglāk orientēties un pierast pie eiro vērtības, jau trīs mēnešus pirms eiro ieviešanas visas pakalpojumu un preču cenas būs norādītas gan latos, gan eiro.

Kā rēķināt līdzi, respektīvi, kā vajag aprēķināt savus tēriņus, cik daudz no savas algas mēs varam atvēlēt tēriņiem?
Krājaizdevu sabiedrība Dzelzceļnieks KS iesaka pieturēties pie zelta likuma un no saviem ikmēneša ienākumiem atlikt 10%. Tas ļaus sakrāt naudu kādam konkrētām mērķim vai arī izveidot tā saucamo „drošības spilvenu” neparedzamām situācijām. Šādus uzkrājumus ir ļoti ērti veidot Dzelzceļnieks KS krājkontā, jo noteikta naudas summa ikmēnesī automātiski tiek pārskaitīta no mūsu biedra algas.

Viena no aktuālākajām problēmām Latvijā šobrīd ir ātrie kredīti, kas ierauj sevī cilvēku tūkstošus. Kas ir galvenie riski, ko cilvēks iespējams pat neapzinās, paņemot šos ātros kredītus?
Ātro kredītu kompānijās naudu var saņemt ļoti ātri un vienkārši, taču ar sekām cīnies vēl ilgi.
Pirmkārt, ir jāuzsver, ka ātrie kredīti ir ļoti dārgs salīdzinājumā ar citiem kredītu veidiem pakalpojums. Šādiem kredītiem ir ļoti augsta procentu likme, dažkārt 300% un pat 1000% no aizdotās summas. Salīdzinājumam krājaizdevu sabiedrībā Dzelzceļnieks KS tie ir līdz 14%.
Otrkārt, ja cilvēkam gadīsies ārkārtas situācija un nebūs iespējas atmaksāt kredītu noteiktajā termiņā, vienīgais piedāvātais problēmas risināšanas veids būs atmaksas termiņa pagarināšana par ievērojamu papildus samaksu.
Un, treškārt, ātrie kredīti ļoti ievelk, un tu, pats to nepamanot, kļūsti par  atkarīgu no tiem kā no azartspēlēm. Paņemot vienu, jau nav iespējams apstāties. Un tā Jūs nepamanīsiet kā iegrimstiet dziļos parādos.

Kas ir obligāti jāizvērtē, pirms cilvēks piekrīt jebkādām saistībām, aizdevumiem?
Veltiet laiku, lai izvērtētu tirgū esošos piedāvājumus un salīdziniet dažādu kredītu izmaksas. Gada procentu likme (GPL) ir standartizēts veids, kā parādīt aizņemšanās izmaksas. Vienmēr pārliecinieties, kāda ir kopējā summa, kas Jums jāatmaksā. Atcerieties, ka, ja to neizdarīsiet, pēc tam gadiem ilgi pārmaksāsiet.
Pirms aizņemšanās izstrādājiet savu ģimenes budžetu, lai pārliecinātos, ka varat atļauties paredzamos mēneša maksājumus. Kredīta mēneša maksa nevar pārsniegt 40% no ģimenes ieņēmumiem.

Kādi būtu tie gadījumu, kad Jūs redzat, ka šos ātros kredītus cilvēks var atļauties paņemt?
Cilvēku stāsti, kas ir uzticējušies ātro kredītu uzņēmumiem, pārvērtējot savus ienākumus un iespējas atmaksāt, ir briesmīgi. Tāpēc mēs aicinām rūpīgi izvērtēt savas finansiālās iespējas pirms kredīta saistību uzņemšanas. Es uzskatu, ka mūsdienās ir ļoti daudz labāku alternatīvu ātriem kredītiem.
Saviem biedriem Dzelzceļnieks KS piedāvā ļoti izdevīgu pakalpojumu – Ekspress kredītu ar procentu likmi  līdz 14%. To var saņemt pāris minušu laikā, nosūtot e-pastu vai uzzvanot mūsu speciālistam. Šīs kredīta vieds ir domāts tieši tiem gadījumiem, kad steidzami ir nepieciešama neliela summa (līdz LVL 500). Kredīta atmaksa – saskaņā ar grafiku, kredīta termiņš – līdz 12 mēnešiem.

Ja skatāmies kopumā, vai sabiedrība ir palikusi finansiālajā ziņā izglītotāka un apzinīgāka? Pirmskrīzes laikā bankas praktiski svieda pakaļ kredītus. Aizdevumus daudzi arī ņēma. Kāda situācija šobrīd?
Diemžēl, ir cilvēki, kas ikdienā vieglprātīgi izturas pret savu budžetu, aizņemoties neskatās uz procentu likmēm un līguma nosacījumiem. Par to liecina tas fakts, ka ievērojama daļa no 2013. gadā izsniegtajiem kredītiem ir biedru pārkreditēšana pie mums.
Bet, ar lielu prieku varu pateikt, ka kopumā biedri mums ir ļoti apzinīgi, daudzi ir palikuši daudz apdomīgāki it īpaši pēc krīzes, jo tā deva rūgtu pieredzi.